Dragi polovrăgeni și prieteni ai polovrăgenilor,

Ca urmare a măsurilor adoptate la nivel național si din grijă pentru voi si sănătatea voastră, doresc să vă informez că în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul comunei s-a decis ca anul acesta să NU se organizeze TÂRGUL DE SF ILIE DE LA POLOVRAGI, iar Festivalul Folcloric NEDEIA DE SFÂNTUL ILIE să se desfășoare online în data de 20 iulie.
Ne dorim ca acest eveniment să aibă loc ca în fiecare an, dar având în vedere condițiile impuse în România pentru limitarea riscurilor generate de Coronavirusul SARS-COV-2 de la nivel național și internațional, este imposibilă organizarea acestor manifestări cu un număr limitat de persoane în care să se păstreze și măsurile impuse prin lege, și anume cele de distanțare socială și de purtare a măstii.
Pentru a păstra tradiția veche de sute de ani, membrii Ansamblului Folcloric Cheile Oltețului vor îmbrăca în data de 19 și 20 iulie costume populare, specifice zonei, dar și din alte zone etnografice, și vor merge la Biserica ”Sf Dumitru” din comuna Polovragi, la biserica ”Sf. Împărați Constantin și Elena” din Racovița dar si la Mănăstirea Polovragi, unde vor participa la Sfânta Liturghie alături de membrii comunitătii.
Cei dornici se pot alătura acestei inițiative prin a purta cu mândrie costumul popular în cele doua zile, dar și masca de protecție care este necesară și obligatorie.
Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru sprijin!
Doamne ajută să fim sănătoși!

Primar,
Com. Polovragi